Znění po úpravách schválených Schůzemi 15.V. a 12.XI. 2003, Výroční schůzí 8.1.2004, Výroční schůzí 13.1.2005, Schůzí 13.10.2005, Schůzí 12.II.2015
OBSAH
- Rozsah působnosti, klubovní soutěže
- Organizace dlouhodobých soutěží
- Pravidla šachové hry
- Pravidla kulečníku ( 4 koule)
- Pravidla „Šumavy“
- Organizace turnajů ( Turnajový řád )
Příloha č. 1 : Turnajové schéma
I. Rozsah působnosti, klubovní soutěže
- Tento Herní řád se vztahuje na veškeré obvyklé klubovní soutěže (včetně turnajů).
- Schůze klubu může na schůzce před termínem turnaje pro něj stanovit některé odchylky.
- Tam, kde to bude možné, budiž Herní řád použit i pro jiné soutěže Klubu.
- Klubovní soutěže jsou tyto :
- hlavní v šachu a v kulečníku,
- doplňkové,
- v šachu dvojic „Šumava“,
- turnaje v šachu a v kulečníku.
II. Organizace dlouhodobých soutěží
- Dlouhodobé soutěže jsou hlavní soutěže v šachu a kulečníku, doplňkové soutěže a „Šumava“.
- Účast : Účastnit se hlavní soutěže v šachu, v kulečníku a soutěží doplňkových je oprávněn kaž-dý člen Klubu, jakož i přijatí čekatelé ( dále jen hráči ), pokud se včas přihlásí. Doplňkových sou-těží se mohou účastnit i hosté za předpokladu, že to schválený řád soutěže umožní. Soutěže v „Šumavě“ se mohou zúčastnit i pozvaní hosté.
Do hlavních soutěží se lze přihlásit nejpozději do 21,00 hodin lednové schůzky. Hráči se do nich mohou přihlásit ještě v průběhu soutěže za předpokladu, že bude reálné, aby sehráli všech-ny zápasy. V případě námitky proti přijetí takového hráče rozhodne Předseda Klubu popř. jím pověřený člen ( ředitel soutěže ) s konečnou platností.
Do soutěží doplňkových se lze přihlásit nejpozději do 19,00 hodin únorové schůzky. Hráči se do nich mohou přihlásit ještě v průběhu soutěže – neprodleně po přijetí – za před-pokladu, že to umožní herní systém, bude reálné, aby sehráli všechny zápasy a žádný z ostatních hráčů dané soutěže proti tomu nevznese námitku. Námitku lze vznést jen bezodkladně po přihlášení nové-ho hráče.
Přihlášení do soutěží je závazné ! Dojde-li k zániku/přerušení členství ( čekatelství ) hráče během rozehrané soutěže, hráč se z ní vyškrtne včetně již dosažených výsledků.
- Hlavní soutěže : Hlavní soutěže v šachu a v kulečníku se hrají na jedno kolo v kalendářním roce. V něm sehraje každý hráč s každým alespoň jeden zápas na 2 partie. Partie by měly být sehrány bezprostředně po sobě.
Na základě dohody mohou hráči sehrát i více zápasů (partií ). V zápasech s jedním hráčem se však rozdělují celkem maximálně 2 body ( bez ohledu na počet partií ). Pro soupeře, kteří ode-hrají alespoň jeden vzájemný zápas, platí základní bodový stav 1: 1. Bodový zisk s daným sou-peřem se stanoví jako dvojnásobek hráčem získaných bodů dělený počtem bodů získaných obě-ma hráči ( ve vzájemném zápase ). Soupeřům, kteří za sezónu sehrají jen jednu partii, se k výs-ledku přičítá základní bodový stav 0,5 : 0,5 a dělí se poměrně o jediný bod. Hráčům, kteří nebu-dou mít do 21,00 hod. prosincové schůzky sehránu ani jednu partii s některým soupeřem se za-píše výsledek 0 : 0.
Do vzájemných zápasů se započítávají i výsledky z klubovních turnajů, pokud budou sehrá-ny obdobným způsobem ( šachy na minimálně 2 x 10 min. bez užití pravidel bleskové hry, kulečník alespoň na 10 náběhů bez ohledu na způsob zahájení ).
Uznat lze jen výsledky zápasů ( partií ) zapsaných bez zbytečného odkladu do Herního sešitu nebo tabulky. Pořadí v soutěži je dáno součtem získaných bodů přičemž bodový zisk v zápasech se zaokrouhlí na dvě desetinná místa. Při rovnosti bodů rozhodne o pořadí výsledek vzájemné-ho zápasu ( zápasů ), u kulečníku dále rozdíl skóre z nich, je-li stejný, pak větší počet uhraných bodů. Nelze-li rozhodnout dle výsledku vzájemného zápasu ( zápasů ), přednost má hráč, který k dosažení bodů sehrál méně zápasů. Jinak se hráči o pořadí dělí. Úspěšní účastníci hlavních soutěží boudou oceněni i věcnými cenami ( obdobně jako v turnaji ).
- Doplňkové soutěže : O otevření doplňkových soutěží pro daný kalendářní rok rozhodne Vý-roční schůze. Ta určí jejich počet, disciplíny, minimální počet hráčů v soutěži a období, kdy má být soutěž sehrána, nejde-li o soutěž celoroční. Pokud možno bezprostředně poté hráči v tu dobu do té které soutěže přihlášení zvolí ze svých řad ředitele soutěže, který bude zároveň vrchním rozhodčím. Nedojde-li ke zvolení ředitele soutěže do 19,30 hod. únorové schůzky, určí ho z jejich řad Předseda Klubu.
Herní systém každé soutěže, hodnocení výsledků a její pravidla schválí schůze přihlášených hráčů před jejím zahájením. Jde-li o disciplínu, v níž již existují standardní pravidla ( a jsou k di-sposici, nebo obecně známa ), postačí odkaz na ně s uvedením případných odchylek popř. vý-kladu sporných situací. Schůze hráčů je oprávněna pravidla či jejich výklad upřesňovat i v prů-běhu soutěže, ovšem bez vlivu na výsledky již dosažené. Rozhodnutí schůze hráčů o herním systému, hodnocení výsledků a pravidlech musí být písemné a být k disposici v klubovně. Vý-
sledky doplňkových soutěží se zapisují do Herního sešitu popř. vyvěšují na klubovní nástěnku.
- Soutěž v „Šumavě“ : Probíhá po celý kalendářní rok, nepravidelně, dle chuti a možností. Nemá žádných kol ani skupin. Hráč, který při alespoň 20 sehraných partiích v roce získá v „Šumavě“ nejvíce bodů, obdrží putovní titul „Šumavského krále“. Trojím získáním přísluší hráči titul tr-vale. Postupně jej může získat více hráčů. Žebříček „Šumavy“ se sestavuje za celý rok, rozhodu-je absolutní počet získaných bodů.
- Možnosti sehrání zápasů, kontumace : Zápasy dlouhodobých soutěží se hrají především na klubovních schůzkách. Po dohodě hráčů lze zápas sehrát také na tréninku Klubu nebo mimo klubovní čas vůbec. Výsledek takového zápasu lze uznat, jen bude-li Klubu ohlášen do konce poslední schůzky v níž soutěž probíhá. Skóre takového zápasu v kulečníku, při němž hráč pře-konal klubovní nebo osobní rekord, nebo dosáhl výkonu nad 50% svého loňského celoročního průměru, lze uznat, jen pokud jeho dosažení potvrdí buď jiný člen Klubu, anebo písemně jiná osoba, která zápasu přihlížela. Proti písemnému potvrzení jiné osoby může kterýkoli účastník soutěže vznést námitky, a to na schůzce, při které byl výsledek ohlášen, nebyl-li přítomen, do konce schůzky následující. Rozhodne o nich po slyšení potvrzující osoby před Klubem Předseda popř. jím pověřený člen ( ředitel soutěže ). Zápasy hlavních soutěží nutno sehrát do 20,00 hodin poslední schůzky v kalendářním roce, partie v tu dobu rozehrané se započtou rovněž, budou-li dohrány. Zápasy doplňkových soutěží nutno dohrát do poslední schůzky období, pro než je soutěž otevřena. Nesehrané zápasy budou zkontumovány s výsledkem 0 : 0.
III. Pravidla šachové hry :
- Základní pravidla, čas partie : V hlavní soutěži se zápasy hrají na 2 partie (v druhé s opačnými kameny), čas na partii pro každého hráče je 15 min., bez zápisu tahů. Tato hra podléhá pravid-lům mezinárodně uznávaným pro běžnou hru (nikoli bleskovou). To platí i pro turnajové partie na 10 min. pro každého hráče.
- Spory : Dojde-li mezi soupeři k neshodě ohledně porušení pravidel v probíhající partii, je kte-rýkoli z nich povinen zastavit čas a žádat rozhodčího o rozhodnutí. Do té doby se nikdo nesmí dotýkat kamenů. Není-li rozhodčí pro partii ustaven, rozhodne Předseda (člen zastupující ). Pokud tato osoba je jedním z hráčů, nebo je momentálně zaneprázdněna, hráči se dohodnou na některém dalším z přítomných, který rozhodne. Pokud se na osobě nedomluví, musí vyčkat u-volnění Předsedy (jeho zástupce). Hráč, který odmítne partii dohrát, nebo její dohrání zmaří ( např. odebráním, smetením či změnou postavení kamenů), prohrává kontumačně. Nelze-li rozhodnout, zda došlo k porušení pravidel či nikoliv, nařídí rozhodčí buď dohrání partie nebo její opakování. Pokud však nelze o porušení pravidel rozhodnout, ani v partii pokračovat v dů-sledku nekázně obou hráčů, vyhlásí rozhodčí kontumaci obou s výsledkem 0:0.
IV. Pravidla kulečníku (4 koule) :
Partie hlavní soutěže se hrají na 10 náběhů s dohrávkou náběhu hráče, který nezačínal. Nábě-hy píše hráč začínající. Není-li při prvním strku v partii zasažena žádná koule ( krom červené) může hráč strk opakovat z výchozí značky ještě dvakrát (netrefí-li ani při druhém pokusu), ne-dojde-li k rozehrání žádné koule ani pak, má tytéž možnosti soupeř. Není-li žádná koule ani po-tom rozehrána, hraje se z místa, kde se zastavila červená koule.
V turnajích hráč začátek, při němž nerozehrál žádnou kouli opakovat nemůže – soupeř hned po jeho nezdařeném strku hraje z místa, kde se červená koule zastavila.
Při vyhození kterékoliv koule mimo zelenou plochu se hráči mažou všechny dosud v partii dosažené body, vyhozená koule se staví na výchozí značku ( ve hře pokračuje soupeř).
Spory vzniklé při kulečníkové hře třeba řešit obdobně, jako u šachů.
Sprask : Vyhození koule mimo stůl, jakož i kouření, jídlo a pití přímo nad kulečníkovým sto-lem se považuje za „Sprask“. Dopustí-li se hráč při pravidelné celoroční soutěži nebo turnaji 2x v roce sprasku, je ostatním povinen koupit nepříliš malou láhev dosti hodnotného alkoholu (ko-řalky anebo vína či dobrého piva v odpovídajícím množství ), a to při nejbližší schůzce, které se povinný zůčastní – nejpozději do 3 měsíců. Znovu pak po 5. a pak již po každém dalším lichém Sprasku v roce. Toto ustanovení se použije i na hosty klubu při řádných schůzkách nebo turnaji. Ti budiž o tom tím, kdo je přivedl poučeni. Proto se sprasky zapisují do Herního sešitu.
V. Pravidla „Šumavy“ :
Soutěž v „Šumavě“ probíhá celoročně, nepravidelně, dle chuti a možností. Nemá žádných kol ani skupin. Hráči „Šumavy“ nesmí sehrát žádnou partii po sobě ve stejné dvojici, naopak slo-žení dvojic vhodno střídat co nejčastěji. Jako partnerů možno využít i hostů.
V „Šumavě“ platí v první řadě mezinárodně uznávaná pravidla šachu pro bleskovou hru.
„Šumavská hra“ spočívá v tom, že každými kameny hrají střídavě dva hráči. Hraje se na 5 min. Pokud by zahrál týž spoluhráč 2x po sobě, považuje se druhý tah za nemožný. Je zakázá-no, aby si spoluhráči v průběhu partie jakkoli napovídali o tom, jak táhnout (např. i hodnoce-ním soupeřovy pozice). V rozporu s pravidly však není kladné hodnocení spoluhráčova právě skončeného tahu k dodání sebedůvěry (např. slovem „Dobře!“), upozornění na časovou tíseň (slovem „Čas!“) nebo upozornění, že spoluhráč je na tahu. Rovněž lze vyhlásit po svém tahu soupeři mat – pokud je právě dán. Takto lze hlásit i „Garde!“.
Při porušení pravidel o nápovědě je oprávněn kterýkoli ze soupeřů napovídající stranu na-pomenout, při dalším porušení v partii mohou poškození soupeři žádat kontumační výhru. Pokud by první porušení pravidla o nápovědě závažně ovlivnilo partii, lze žádat kontumační výhru ihned.
Uplatnit výhru pro nemožný tah soupeře, nebo pro překročení času soupeřem, může jen ten z hráčů druhé strany, který je právě na tahu. Uplatnit výhru pro nemožný tah soupeře či pro nedovolenou nápovědu lze jen dokud tah nebyl zahrán.
VI. Organizace turnajů ( turnajový řád )
1.1. Základní zásady : Klubovní turnaje by měly být svátkem Klubu. Jejich cílem je především koncentrovaná krátkodobá soutěž přihlášených hráčů (členů, čekatelů členství, hostů) v šachu a v kulečníku, dále i setkání s přáteli Klubu a hosty a důstojná prezentace Klubu navenek. Případné společenské aktivity a setkání však nesmí být na úkor hry.
Turnajové soutěže jsou otevřené i pro přihlášené hosty. Výjimky může stanovit předem Schůze
Klubu. Členové (čekatelé), kteří k turnaji pozvou hosty, nechť je v potřebném rozsahu o tomto řádu
poučí.
Nasazování přihlášených hráčů do turnaje, jakož i jeho Herní schéma usilují o to, aby každý
z hráčů měl v mezích možností co nejvíce příležitostí k střetnutím s ostatními, přičemž kalkulo-
vaný čistý herní čas by zpravidla neměl překročit 8 hodin.
Hru v turnaji organizují Ředitelé turnaje pro každou disciplínu ( dále jen „Ředitel“ ) jmenovaní
Předsedou Klubu. Ti také plní roli rozhodčích jednotlivých disciplín ( s výjimkou zápasů, kde sami
hrají – v nich rozhoduje Předseda ). Proti jejich rozhodnutí lze podat námitky k Předsedovi Klubu
( osobě oprávněné ho zastupovat ), který rozhodne s konečnou platností.
- Termíny jarního a podzimního turnaje :
Jarní turnaj se uskuteční vždy 2. sobotu měsíce dubna s výjimkou, kdy následující pondělí je Velikonoční pondělí. V tomto případě se turnaj přesouvá na 1. sobotu měsíce dubna.
Podzimní turnaj se uskuteční vždy 2. sobotu měsíce listopadu s výjimkou, kdy státní svátek připadne na čtvrtek či pátek před touto sobotou či na pondělí či úterý po této sobotě. V tomto případě se termín turnaje přesouvá na 1. sobotu měsíce listopadu.
2. Možnosti startu v turnaji :
- Přihlašování : V turnaji mohou startovat hráči, kteří se ve lhůtě předem Klubem stanovené (předběžná uzávěrka) přihlásí. Předběžná uzávěrka budiž (nebude-li jinak dohodnuto) do 21. hod. poslední schůzky před turnajem. Schůze může poté možnost startu na turnaji pro nepřihlášené zrušit. Podmínkou startu hosta je dále zaplacení startovného a přijetí jeho přihlášky. O přijetí hos-tů rozhodne Ředitel neprodleně po předběžné uzávěrce, hostům nepřijatým vrátí startovné. V pří-padě většího zájmu hostí o start, než je volná kapacita v dané disciplíně, mají přednost hosté podle nasazení, dále hosté přihlášení dříve (rozhoduje datum), – jinak los. Nepřijatého hosta lze rovněž přizvat k turnaji jako náhradníka. Náhradníci proto budiž vybíráni v pořadí stejně jako hosté přijatí, ovšem jen z těch, kteří roli náhradníka přijmou.
2.2. Přihlášky do turnaje se provádí zápisem do startovní listiny, kterou vedou Ředitelé, zvlášť pro každou disciplínu. U hostů nutno zaznamenat též datum přihlášky, jméno a spojení jakož i zaplacení startovného. K přihláškám hostů, kteří ke dni předběžné uzávěrky nezaplatili startovné, se nepřihlíží.
- Odhlášení : Do doby předběžné uzávěrky se může kterýkoli hráč z turnaje odhlásit bez posti-hu. Odhlášení se provádí obdobně jako přihlášení. Po předběžné uzávěrce jsou přihlášky členů (če-katelů) i přijatých hostů závazné. V době od předběžné uzávěrky do dne kdy má být turnaj zahá-jen se člen (čekatel) může bez postihu odhlásit jen ze závažných a nepředvídatelných důvodů, od-hlásí-li se přijatý host, polovina startovného propadá Klubu.
- Postihy za neúčast : Pokud se přihlášený hráč nedostaví k prezentaci, nebude do turnaje zapsán, leda že předem požádá Ředitele o zápis s tím, že přijde později a uvede čas příchodu. V takovém případě rozhodne Ředitel dle konkrétní situace, zda ho zapíše či nikoliv. / Tím není dotčena možnost kontumační prohry některých zápasů v době do jeho příchodu /. Pokud v daný čás nepřijde, bude vyškrtnut. V případě, že se nedostaví v době stanovené k zahájení turnaje při-jatý host, ztrácí právo v turnaji startovat a zaplacené startovné propadá Klubu v plné výši.
2.5. Možnost startu nepřihlášených a náhradníků : Dostaví-li se k prezentaci nepřihlášený člen Klubu ( čekatel ), má právo v turnaji startovat, jako by byl přihlášen, zaplatí-li namístě částku odpovídající 50% výše startovného hosta pro danou disciplínu (nebyl-li předtím již turnaj uzavřen).
Účast hosta (nepřijatého), kromě náhradníků, je v takovém případě možná jen výjimečně, za předpokladu, že zaplatí startovné, umožňuje to kapacita a herní systém turnaje a Ředitel jeho přihlášku přijme.
Po schválení herního systému a startovní listiny (včetně nasazení přihlášených hráčů popř. ná-hradníků ) v čas zahájení turnaje = uzávěrka lze dalšího hráče do turnaje přijmout ( a tím změnit herní systém) jen za souhlasu Ředitele.
- Nasazování do turnaje :
Vyžaduje-li herní systém pro danou disciplínu hru ve skupinách, nasadí se do nich jen nejlepší čtyři hráči, všichni ostatní se do skupin vylosují. Čtyři nasazené hráče a jejich pořadí určí Ředitelé společně s Předsedou, přičemž zohlední zejména výsledky hráčů v poslední celoroční soutěži a posledních 4 turnajích.
- Opatření pro plynulý průběh turnaje, kontumace
4.1. Za účelem dosažení co možná plynulého a koncentrovaného průběhu hry a zvládnutí turnaje v předpokládaném čase je Ředitel a jím popř. pověření další členové oprávněn rozhodnout o po-řadí sehrání některých zápasů jakož i vyzvat momentálně nehrající hráče k sehrání zápasu. Nemůže tak ovšem učinit, pokud by v zápase měl hrát sám. Jelikož smyslem tohoto opatření není přepjatá direktivnost rušící pohodu Klubu, mělo by být používáno jen v odůvodněných případech a při něm by měly být (je-li to dobře možné) respektovány tyto zásady :
- co možná pravidelného střídání hráčů u kulečníku (popř. zápasů jednotlivých skupin),
- možnost hráčů ve skupině výše nasazených hrát nejprve zápasy s hráči nejníže nasazený-mi , (a teprve potom mezi sebou),
- respektování hráčů přihlášených do obou soutěží, zejména práva na přiměřený odpočinek,
- návaznost v tu dobu nesehraných zápasů po sobě,
- možnost, aby při použití takového opatření mohlo současně hrát své zápasy co nejvíce hráčů.
4.2. Kontumace : Nepřijde-li hráč včas k zahájení turnaje, uplatní jeho soupeři, postupně jak by zápas s ním přicházel na řadu, kontumační výhru. O okamžiku, kdy by přicházely jeho jednotlivé zápasy na řadu, rozhodne podle zásad výše uvedených Ředitel popř. jím pověřený člen. Totéž platí v případě, že hráč (hráči) v přiměřené době ani po výzvě k sehrání zápasu k němu nepřistou-pí.
Pokud hráč odjede z rozehraného turnaje, či nesehraje všechny zápasy, nedojde k anulaci jeho výsledků, nýbrž se mu zápasy budou kontumovat obvyklým způsobem, tj. ve prospěch přítom-ného soupeře, pokud učiní potřebné úkony. Zápasy dvou nepřítomných soupeřů se zkontumují 0:0.
Výsledky dosažené kontumačně se do celoroční soutěže nezapočítávají.
Kontumace kulečníku proběhne tak, že přítomný soupeř postaví koule do úvodního postavení, provede úvodní strk resp. náběh. Pokud v něm bodoval, a soupeř mezitím nepřišel, zapíše dosava-dní výsledek jako konečný. Pokud nebodoval, ohlásí „hraje soupeř, ale ten tu není, tak hraju zase já“ a pokračuje druhým náběhem. Pokud v něm bodoval, a soupeř ani v tu dobu nepřišel, partii s tímto výsledkem ukončí. Jinak pokračuje stejným způsobem dál, až do dosažení bodů nebo vyčer-pání stanoveného počtu náběhů. Přijde-li hráč v době kdy soupeř ještě hraje nebo právě ukončil náběh do klubovny, může do zápasu ještě nastoupit, ovšem body soupeře i již odehrané náběhy platí. V případě, že přítomný hráč ani po vyčerpání všech náběhů nebodoval, zapíše se remíza. Odveta se v případě trvající nepřítomnosti soupeře provede tak, že přítomný postaví koule do zá-kladního postavení, vyzve nepřítomného „tak začni, jinak začnu já“ a jestli v tu chvíli soupeř ne-přijde, pokračuje jako v první partii.
Kontumace šachů se provede tak, že přítomný začne bílými a po tahu pustí soupeři čas. Pokud soupeř přijde dříve, než mu praporek spadne, může hrát, jinak prohraje na čas. Pak postaví kame-ny k odvetě (sobě černé) , nařídí hodiny a řekne : „hraješ“ a pustí soupeři čas…
- Herní systém a pravidla her : Nestanoví-li předem Schůze Klubu jinak, hrají se turnaje podle systému uvedeného v Příloze Herního řádu.
Pokud hráči postupují dále ze skupin, které nemají stejný počet hráčů, postoupí vítězi a druzí ( třetí ) bez ohledu na početnost skupiny.
Šachy budou hrány vždy na 2 x 10 minut.
Kulečník hraný bez odvety se začíná rozhozením koulí. Patrie hrané bez odvety může skončit i před sehráním stanoveného počtu náběhů, pokud některý z hráčů překoná hranici 100 bodů – ve skupinách a baráži ( asi též čvrtfinále – pozn. Samíra ) jde o hranici 70 bodů. V takovém případě zápas končí tímto náběhem ( s možností dohrávky soupeře, který nezačínal ). Zápasy ve finále, semifinále a o 3. místo se hrají na 10 náběhů bez odvety. Pozn.: Schválen výklad, že zápasy F, SF a o 3.místo končí před sehráním stanoveného počtu náběhů překonáním 100 bodů.
T u r n a j o v é s c h é m a
- Š a c h y_
Do 15 hráčů včetně : všichni v jedné skupině, každý s každým na 2 x 10 min. bez odvet.
Od 16 hráčů : 2 skupiny, každý s každým na 2 x 10 min. bez odvet, první dva ze skupin jdou do finálové skupiny ( se zápočtem vzájemných zápasů ), v ní s ostatními na 2 x 10 min. bez odvet.
Při rovnosti bodů ve finálové skupině rozhoduje : vzájemný zápas, pak počet bodů v základní skupině ( při nestejně početných skupinách poměr bodů na zápas ), jinak se o umístění dělí.
- K u l e č n í k
Do 10 hráčů včetně : všichni v jedné skupině, každý s každým na 10 náběhů bez odvet.
Od 11 do 14 hráčů : 2 skupiny, každý s každým na 10 náběhů bez odvet. První postupují přímo do semifinále. Druzí proti třetím sehrají křížem zápas na 10 náběhů bez odvet, vítězi postoupí do semifinále. Vítěz duelu A2 x B3 hraje proti vítězi skupiny B, vítěz duelu A3 x B2 hraje proti
vítězi skupiny A. Semifinále, finále a zápas o 3. místo se hrají na 10 náběhů bez odvet.
od 15 do 18 hráčů : 3 skupiny hrané stejným systémem, o semifinále hraje ( stejným způsobem ) nejhorší vítěz proti nejhoršímu z druhých a další druzí proti sobě. V semifinále hraje nejlepší vítěz skupiny proti vítězi duelu druhých, další vítěz proti vítězi duelu nejhoršího prvního s nejhorším druhým.
od 19 do 21 hráčů : 4 skupiny hrané stejným systémem, poté čtvrfinále, semifinále, finále a o 3. místo. Ve čvrtfinále hrají postupně v pořadí nejlepší vítězové skupin proti nejhoším druhým ze skupin ( nejlepší vítěz proti nejhoršímu z druhých, pak 2. nejlepší vítěz proti druhému nejhoršímu z druhých atd. ) na 10 náběhů bez odvet, semifinále hraje nelepší vítěz čtvrfinále proti nejhoršímu a další dva proti sobě. Pozn.: schéma čtvrtfinále a řazení do semifinále nebylo schůzí projednáváno, jde o návrh Samíra vytvořený analogicky podle systému pro 15-18 hráčů.
Všeobecná ustanovení pro případ určení pořadí ( nadpis navržen Samírem )
Při rovnosti bodů ve skupině rozhoduje : vzájemný zápas ( zápasy ), pak rozdíl skóre ve vzá-jemných zápasech, pak větší počet bodů uhraných ve vzájemných zápasech, pak počet bodů uhraných celkově, jinak los.
Při nerozhodném výsledku v zápase o postup do semifinále ( zřejmě i do finále – pozn. Samíra ) rozhoduje počet bodů za vítězství ( remízy ) v základní skupině ( při nestejně početných skupinách poměr bodů na zápas ), pak celkový počet uhraných bodů v základní skupině ( nástřel ), při nestejně početných skupinách průměr na zápas ), jinak los.
Při výsledku 1 : 1 v zápasech hraných s odvetou rozhoduje rozdíl skóre z tohoto zápasu, pak větší počet uhraných bodů v tomto zápase, pak nastupují kriteria jako u nerozhodného výsledku
zápasu bez odvety. Jde-li o finále ( o 3. místo ) a nedojde k rozhodnutí, hráči se o umístění dělí.
Nejlepšího vítěze čtvrfinále a pořadí dalších postoupivších do semifinále navrhuji určit podle bodů dosažených ve čvrtfinálového zápasu ( nástřel ) – pozn. Samíra.